800 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA!
Arama Sonuçları
Tüm Kategoriler
  Menu Close

  Balen Keten Tohumu Yağı 50 Ml

  Marka:
  ₺79,00
  i h

  Keten tohumu yağının faydaları


  Keten tohumu yağı, susam tohumlarından biraz daha büyük olan, sert fakat pürüzsüz ve parlak kabuğa sahip keten tohumlarından elde edilir. Renkleri, koyu kehribar renginden kırmızımsı kahverengiye kadar değişir. Çalışmalar, keten tohumlarının Omega-9 ve Omega-3 esansiyel yağ asitleri için mükemmel bir kaynak olduğunu göstermiştir. Ayrıca diyet lifi ve proteininin yanı sıra manganez, folat, Vitamin B6, magnezyum, fosfor, lesitin, çinko ve bakır için çok iyi bir kaynaktır. Buna ek olarak, keten tohumları hem meme kanseri hem de kolon kanseri ile mücadele ettiği gösterilen lignan maddesinde yoğunlaşmıştır.

  Keten tohumu yağının sağlığa olan faydaları

  Kanserle mücadele eder: Çalışmalar, keten tohumlarının meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserine karşı koruma sağladığını göstermiştir. Keten tohumu yağı, hormonlara karşı hassas kanserlere söz konusu olduğunda koruma sağlayan lignanlar içermektedir. Lignanlar aynı zamanda hormon metabolizmasına karışan enzimleri bloke eder ve tümör hücrelerinin büyümesini engeller.

  Kolesterole iyi gelir: Omega-3 yağ asitlerinin yüksek içeriğinden dolayı, keten tohumu yağı LDL seviyesini (kötü kolesterol) düşürür ve kandaki HDL seviyesini (iyi kolesterol) korur. Ancak bunun tek başına kolesterolü düşürmede etkili olamayacağını hatırlamalıyız. Bu nedenle, sağlıklı bir kalp ve vücut için uygun bir diyet ve egzersiz programı da uygulamalıyız.

  Sindirim sistemini destekler: Keten tohumunun yüksek lif içeriği, sindirim sisteminin düzenlendiği anlamına gelir. Lif, dışkıyı hacimlendirir ve sindirim kanalı boyunca hareket ettirir, böylece su dışkıyı emdiği için kabızlığı ve ishali önler. Ayrıca, lignanlar kolon kanseri şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Diyetinize yeterli miktarda lif tüketmek, kolesterolün faydaları için de önemlidir. Yağında fazla lif olmasa da, tohumların kendisi lifle doludur.

  Antiinflamatuardır: Keten tohumu yağının antiinflamatuar kapasitesi, artrit ve hatta gut gibi daha ciddi durumların yanı sıra eklem ve kaslardaki ağrılar dâhil olmak üzere vücudun çeşitli iltihaplanma şekillerini önleyebileceği anlamına gelir. Keten tohumu yağı, doğal bir antiinflamasyon ajanı olduğundan, bu koşullardan muzdarip olmanız durumunda diyetinize eklediğinizden emin olun.

  Kalp sağlığını destekler: Kardiyovasküler sistem söz konusu olduğunda, keten tohumu kan damarı yağlayıcı gibi çalışır. Beyaz kan hücrelerinin kan damarlarının iç duvarlarına yapışmasını önlemek için etkilidir. Bu da, plakların çökelmesini önler, böylece kan damarlarının sertleşmesini engeller. Tüm bunların ışığında keten tohumu yağının düzensiz bir kalp atışı (aritmi) ve kalp yetmezliği gibi durumlarda da yararlı olabileceği söylenmektedir.

  Gençleştirici bir özelliğe sahiptir: Keten tohumu yağı içindeki omega-3’ler, vücutta bir antioksidan olarak hareket ederek onu serbest radikal hasardan korumaya yardımcı olur. Bu, yaşlanma sürecini dâhili bir seviyede yavaşlatır neticesinde daha genç görünmenizi ve kendinizi daha fazla hissetmenizi sağlar.

  Tırnak ve saç sağlığını destekler: Tırnaklarınız ve saçlarınız büyük oranda proteinlerden oluşur ve sağlıklı olmaları için beslenmeye ihtiyaçları vardır. Tırnaklarınızın kırılgan veya zayıf olması durumunda, bu yağda bulunan esansiyel yağ asitleri onları güçlendirmeye ve daha sağlıklı kılmaya yardımcı olabilir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, bu yağ daha fazla kaybı önlemeye destek olur. Ayrıca, kafa derisinin sağlığını iyileştirdiği için sedef hastalığı ve egzama gibi durumlarda etkilidir. Keten tohumu yağı saçınızı daha parlak ve daha yumuşak yapabilir ve daha kolay yönetilebilir hale getirebilir.

  Menopoza iyi gelir: Menopoz, yaşam kalitenizi önemli ölçüde düşürebilen birtakım rahatsız edici belirtilerle birlikte gelir. Yorgunluk, uykusuzluk, sıcak basması ve ruh hali değişiklikleri ortaktır ve bunları tedavi etmek zordur. Düzenli olarak keten tohumu yağı kullandığınızda, sıcak basmasının şiddetini ve sıklığını azaltmak mümkündür. Bunun nedeni, keten tohumu yağının, fitoestrojenler ihtiva etmesi nedeniyle östrojen seviyesini artırabilmesidir. Östrojen düzeyleriniz arttıkça, menopoz semptomları hafifletilir.

  Kilo vermeye yardımcı olur: Kilo vermekle ilgili en önemli hususlardan biri, metabolizmanızın sağlıklı bir hızda dalgalanmasını sağlamaktır. Yavaş metabolizma artık nadir bir sorun değildir ve büyük ölçüde sağlıksız yeme biçimleri buna neden olabilir. Bu yağ metabolizmamıza gerekli yağ asitleri içerdiğinden sağlıklı bir destekçi olarak yardımcı olmaktadır. Metabolizmanızı tekrar yoluna koyduğunuzda, fazla kiloyu vermeye başlayabilirsiniz.

  Kabızlığa iyi gelir: Kabızlık, sindirim sistemi yoluyla atılan atığın normal hareketinde yaşanan yavaşlıktır. Genelde şişkinlik, gaz, bel ağrısı veya yorgunluk gibi çeşitli semptomlar eşlik eder. Keten tohumu yağının halk arasında ya da geleneksel kullanımlardan birinin amacı ise kabızlığı hafifletmektir. Keten tohumu yağı, kolona yağlayıcı olarak etki ederek kolay ve doğal bir yolla kabızlık rahatlatmayı sağlar.

  Egzamaya iyi gelir: Egzama, kuru, kırmızı, kaşıntıya neden olan, kabarcıklanan veya çatlayabilen deriyle sonuçlanan yaygın bir deri bozukluğudur. Genellikle besinler, kimyasallar, parfümler veya sabunlar gibi diğer maddelere alerjik bir tepki olarak ortaya çıkar. Esansiyel yağ asitleri nedeniyle keten tohumu yağı cilt sağlığını destekleyerek egzama gibi sinir bozucu cilt problemlerinde rahatlama sağlamaya yardımcı olmaktadır. Cildin esnekliğini ve dokusunu geliştirmede oldukça etkilidir.

  Sinir sistemine iyi gelir: Esansiyel yağ asitlerinin sinir besleyici etkisi sinir hasarını onarmaya yardımcı olur, bu da hissizlik ve karıncalanma gibi durumlar için özellikle değerli olmasını sağlar. Sinir uyarılarının iletilmesinin kolaylaştırıcısı olarak, omega-3 yağ asitleri, sinir sisteminin sağlığının korunmasına destekçi olur ve Parkinson gibi dejeneratif bozuklukların belirtilerini geciktirir.

  Keten tohumu yağının zararları

  Keten tohumu yağı pek çok yetişkin için uygun bir şekilde kısa süreli olarak ağızdan alınıyorsa güvenlidir.

  Günde 30 gram ve daha yüksek dozlarda keten tohumu yağı almak gevşek dışkı ve ishale neden olabilir. Keten tohumu yağı alındığında alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir.

  Cildinize uygulandığında keten tohumu yağı emniyetiyle ilgili yeterli bilgi yoktur.

  Hamilelik: Hamilelik sırasında ağız yoluyla alındığında keten tohumu yağı kesinlikle güvenli değildir. Bazı araştırmalar, keten tohumu yağının hamileliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde alındığında prematüre doğum riskini artırdığını söylemektedir. Daha çok şey bilinene kadar hamile kadınlar keten tohumu yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.

  Çocuklar: Keten tohumu, ağız yoluyla alındığında, kısa süreli olarak çocuklar için güvenlidir.

  Emzirme: Emzirme döneminde keten tohumu yağı emniyetiyle ilgili yeterli bilgi mevcut değildir. Emniyetli tarafta kalmak ve daha çok şey öğrenilene kadar emzirirken keten tohumu yağı kullanmayın.

  Kanama bozuklukları: Keten tohumu yağı, kanama bozukluğu olan hastalarda şiddetli kanama riskini artırabilir. Kanamalı bir rahatsızlığınız varsa, keten tohumu yağı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

  Cerrahi: Keten tohumu yağı cerrahi müdehale sırasında ve sonrasında kanama riskini artırabilir. Planlı bir cerrahiden en az 2 hafta önce kullanmayı bırakın.

  Tavsiyeler

  Keten tohumu yağı sıvı ve yumuşak jel kapsül formlarında bulunur. Herhangi bir yağ gibi, keten tohumu yağı da buzdolabına korunmazsa bozulabilir. Keten tohumu yağı, ısı, ışık ve oksijen tarafından kolaylıkla yok edildiği için özel ambalaj gerektirir. En kaliteli keten tohumu ürünleri taze sıkılmış tohumlar kullanılarak, koyu renkli kaplarda şişelenerek, hafif sıcaklık, aşırı sıcaklık veya oksijenin olmadığı düşük sıcaklıklarda işlenir.

  Ürünleri, kurşun ve cıva gibi ağır metallerden arındırılmış olduğunu onaylayan saygın şirketlerin yaptığı keten tohumu yağı takviyelerini satın aldığınızdan emin olun.

  Doz, diyetinize ne kadar yağ asidi aldığınıza bağlı olarak değişmektedir.

  Çocuklar: 18 yaşından küçük bir çocuğa keten tohumu yağı vermeden önce doktorunuzla veya çocuk doktorunuzla konuşun.

  Yetişkinler: Keten tohumu yağı için önerilen doz yoktur. Sizin için en iyi doz birkaç faktöre bağlıdır ve doktorunuza danışarak belirlenmelidir.

  Keten tohumu yağı sıklıkla 15 ml (1 yemek kaşığı) başına yaklaşık 7 gram ALA içeren ve yaklaşık 130 kalorilik bir sıvı halde kullanılır.