800 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA!
Arama Sonuçları
Tüm Kategoriler
  Menu Close

  GİMDES Onaylı Tek Online Market

  GİMDES yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın en prestijli ve güvenilir helal sertifikalama kurumudur.

  Helal Dünya Marketleri GİMDES'in tescilli markası ve helali arayan kardeşlerimiz için yüzde yüz güvenilir alışveriş imkanı sunan bir market konseptidir.

  GİMDES Helal Dünya Marketlerini kendisi açmaz; açmak için müracaat eden ticaret erbabının taleplerini inceler ve GİMDES denetiminde bu işletmenin açılıp, denetlenerek işletilmesini temin eder.

  Helal Dünya Marketleri Online Şubesi de GİMDES izni ve denetimi ile açılmıştır. GİMDES denetim ve himayesindeki TEK online markettir.

  GİMDES denetiminde olmak ne demek?

  Piyasada helal ürün sattığını iddia eden onlarca intenet sitesi var. Bunların bazıları GİMDES helal sertifikalı ürünlerin üreticileri durumunda olan firmalar. Ancak onlar dahi sitelerinde GİMDES'in izin vermediği bazı başka ürünleri de satabiliyorlar. Sürekli olarak yalnızca helal ürün sattıkları vurgusunu yaparak, özellikle GİMDES adını kullanarak kendilerine açtıkları alanda rahatça ticaretlerine devam ediyorlar.

  Ticaret dinimizce hem caiz hem de hayırlı bir iştir. Ancak oldukça hassas bir konu olan ve dini bir terminolojiye tekabül eden helal kavramının yükünü taşıyan GİMDES'in adınının arkasında, GİMDES'in onay vermediği ürünleri de rahatça satma ve kar elde etme eyleminin helali istismar etme anlamı taşıdığı açıktır.

  Belki bundan da vahim olanı GİMDES'in bir dava olarak benimsediği prensiplerin, bu hileli alanda kolayca delinerek tam tersi bir sonucun ortaya çıktığı görülmektedir.

  Kola ve Gazozlar

  Buna örnek olarak kültürümüzde hiç bir yeri olmamasına, sağlık açısından hiç bir fayda sağlamamasına, buna mukabil ecnebi kültürünün bayraktarlığını yapıp, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen kola ve gazozların bu sitelerde rahatça satılmasını örnek gösterebiliriz. GİMDES islam düşmanlığının bayraktarı olan, hedonizm (zevk bağlılığı) kaynaklı, sağlığa zararlı kola ve cips gibi ürünlere sertifika vermeyeceğini açıkça deklare ettiği halde GİMDES denetiminden uzak bu sitelerde bu ürünleri GİMDES'in onayladığı diğer ürünlerin hemen yanında görmekteyiz.

  Gerek fiziksel marketlerimize ve gerekse online marketimize yoğun bir şekilde "Neden kola satmıyorsunuz?" sorusunun gelmesinden bu tavrın insanların kafasındaki helal ile GİMDES'in Helal ve Tayyib standartı arasında nasıl büyük farkların oluşturuğunu görebilirsiniz.

  Network satış sistemi

  Bir başka trajik başlığımız da yukarıda bahsettiğimiz üretici ve e-ticaret sitelerinde islam dinince kesinlikle haram olan, faiz sistemine dayandığı sabit olan network satış sistemlerini kullanmasıdır. Network satışı haksız kazanç sağladığı, insanları sömürerek sistemin büyütüldüğü, gayri islami ve gayri insani bir sistemdir. Gerek instagram ve gerekse bu e-ticaret sistemlerinde bu yöntem o denli yaygın kullanılmakta ki bize de "Network sisteminize nasıl dahil olabiliriz?" şeklinde bir çok email ulaşıyor.

  GİMDES gibi nezih bir kurumun gölgesindeki insanların bile bu tür sorular sorabilmesinin sebeplerinden biri helal satışına haramı karıştıran bu tür satış kanallarının olduğunu düşünüyoruz. Bize gönderilen "network sistemi" mesajlarını şuna benzetebiliriz: "Yatsı namazından sonra hangi meyhaneye gidelim?" demek gibi bir şeydir bu.

  Neden TEK online market?

  GİMDES Helal Dünya marketi açan müteşebbislerin birbiri ile rekabet edip ticari olarak zarar vermesine engel olmak istemektedir. Bu sebeple açılan fiziksel marketler bir sokakta karşı karşıya bulunamazlar. Tıpkı bunun gibi internet ortamında satış yapan herhangi biri bir fiziksel helal dünya marketin bulunduğu alandan müşteriye de ulaşacağı için gizli bir rekabet ortamı oluşturacaktır. Bu noktada market sahiplerinin hukukunu korumak, müşterilerine tek ve güvenilir elden hizmet verdirmek isteyen GİMDES, online helal dünya marketinin de tek elden yönetilmesini istemektedir.

  Bu çözümde helal dunya marketinin online şubesi fiziksel şubelerle beraber çalışmaktadır. Online markete gelen sipariş en uygun fiziksel şubeye iletilmekte ve buradan hazırlanıp müşteriye ulaştırılmaktadır. Bu sayede hem market sahiplerinin hukuku korunmakta hem  de online market şube ile müşteriler arasında bir köprü vazifesi görmektedir.

  Kendini Helal Dünya Marketi olarak tanıtan başka siteler de var, bu nasıl olabilir?

  GİMDES himayesindeki https://helaldunyamarketleri.com sitemiz açılmadan önce şube sahibi olan bazı kardeşlerimiz malesef GİMDES'ten izin almaksızın bu internet sitelerini açmışlar. Bunların bir kısmı daha sonra hem marketlerini hem de sitelerini kapatmak zorunda kaldılar. Sitemiz açıldıktan sonra bu siteler de faaliyetlerine son vermek durumundadırlar. Yukarıda bahsettiğimiz sıkıntılar malesef şube sahiplerimizin açmış olduğu siteler için de söz konusudur. Helal Dünya Marketleri gerek fiziksel olsun gerekse online market olsun GİMDES denetimi altında hizmet veren kurumlardır. Bunların dışında kalan bütün girişimler farkında olarak veya olmayarak hem helal kavramına, hem GİMDES'imize, hem de siz kıymetli kardeşlerimize zarar vermektedir.