Arama Sonuçları
Geri

Tarım ve Orman Banaklığı Denetiminde GİMDES Sertifikalı Ürünlerin Hepsi Temiz Çıktı

Tarım ve Orman Banaklığı Denetiminde GİMDES Sertifikalı Ürünlerin Hepsi Temiz Çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığından internet sitesinde yer alan duyuruda, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

618 firmaya ait 1211 parti ürünün listesi yer aldı. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2 bin 816 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Duyuruda, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamüller, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit tağşiş yapıldığı ve ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen firma ve ürün isimlerine yer verildi.

Bakanlığın son denetimde de GİMDES’ten Helal ve Tayyib sertifikası almış 500 cıvarındaki firmamızdan ve sertifika almış 15 000 çeşit cıvarındaki ürünlerinden hiçbiri denetime takılmamıştır. Resmi denetim kriterlerine ek olarak, Helal ve Tayyib kriterlerini de denetleyen GİMDES bir defa daha güvenililir bir serifikalama kurumu olduğunu kanıtlamıştır.

Laboratuvar sonucuna göre, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyu ile paylaşıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan alkolsüz içeceklerde ilaç etken maddesi bulunurken, ballarda ise taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi.

Baharatlarda gıda boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve ürününde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi.

Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, süt ve süt ürünlerine ise jelatin ve nişasta katıldığı saptandı. Denetimler sonucunda, kavurma, sucuk, kebap ve kırmızı et gibi ürünlerde domuz ve tek tırnaklı eti olduğu bulgusuna rastlandı.

Duyuruya göre, çikolatalarda da kalp ve damar sağlığına etki eden, cinsel güç arttırdığı söylenen ilaçların etken maddesine rastlandı.

Konu ile ilgili ulusal haber sitelerinden birindeki içerik için tıklayın.

Böylece GİMDES'in yeri ve önemi bir kez daha devlet denetimi üzerinden de anlaşılmış oldu. Evlerimize GİMDES sertifikalı ürünler alarak hem sevdiklerimiz hem de dünya e ahiretmiz için büyük bir yatırım yapmış olacağımız ortadadır.

Yorumlar
Yorumunu bırak Kapat