Arama Sonuçları
Geri

Neden ürün içeriklerinde eksikler var?

Neden ürün içeriklerinde eksikler var?

Sitemize gelmiş olmanız hem helal hem de tayyib kriterlerine haiz ürünleri tüketme noktasında bir hassasiyetiniz olduğunu gösteriyor; bu açıdan sizleri tebrik ederiz.

Elhamdülillah ki şuana kadar helal konusunda GİMDES'in keffaletini geçerli kabul etmeyen tek 1 kişi ile bile karşılaşmadık. GİMDES bu helal noktasından bir adım daha ileri giderek tayyib kriterlerinii de sertifikasyonuna dahil eden yegane kurum. Yine bunun da ötesinde sağlığa zararlı olma, allerji tetikleme ve benzeri özel durumları da dikkate alarak sertifika veriyor. Kısaca GİMDES sertifikalı bir ürünü kelimenin tam manası ile gözü kapalı tüketmeniz mümkün.

Buna rağmen tüketicilerimizden yoğun bir şekilde ürün içeriklerini sitemizde paylaşmamız gerektiği, içeriğe bakarak sağlıklı olma kriterlerini kendilerinin kontrol etmek istediklerine dair dönüşler aldık.

Ürün içeriklerinin sitemizde olmamasının temel sebebi bu içeriklere bizim de erişemiyor oluşumuzdur. Çoğu sertifikalı firma kurumsallaşmasını tamamlamadığı için bu bilgileri talep ettiğimizde bize aktaracak bir prosedüre sahip olmadığından değil bize vermek, kendi web sitelerine bile koyamıyorlar.

"Etiketlerinden içerikleri çıkartıp siteye koyun" diye dönüşler aldık. Bu durumun da önünde şu şekilde bir engel var ki: etiketlerde yazan bilgiler gerçek içerik bilgisi olmayabiliyor. Zamanında binlerce bastık deyip ürün içeriği değişse de aynı içeriği basan mı dersiniz, matbaada her ürün için zaten hazır içerik var, üreticiye içinde ne var diye sormayıp basan mı dersiniz, etiket tebliğinde "şunu yazmasanız da olur" dediği için hiç yazılmayan maddeler mi dersiniz (konuyla ilgili yazı) her türlü bulanıklığa kapı açan bir dünya var orada. Ürün içeriklerinde yazan her bir detay bu kez üreticisi yerine bize tek tek soruluyor, biz de aslında hakkında çok fazla bilgimiz olmayan bir konu hakkında sorulara ve ithamlara maruz kalıyoruz. Bu sebeple etiket üzerindeki bilginin de içerik budur diye sitemizde konmasını doğru bulmadık.

Gluten allerjisi olan birinin ürün içeriğine bakarak glutensiz ürün arayışı son derece makul. Ancak GİMDES sertifika verdikten sonra bile birinin instagramdan öğrendiği(!) bilgilerle ürünlerin sağlıklı olup olmadığını tartmaya çalışmasını son derece sakıncalı buluyoruz. Zira sosyal medyada o kadar yanlış ve kirli bilgiler dolanıyor ki bir müslümanın bununla bilgilendiğini düşünmesi başlı başına ciddi bir sorundur. Ticari hırslar sebebiyle glikoz şurubu, kolesterol, tereyağ, sitrik asit, palm yağı ve daha niceleri kanserojendir ya da sağlığa zararlıdır diye söylentiler çıkarararak kendi ticaretlerini desteklemeye çalışan grupların oyununa gelip "GİMDES nasıl olur da içinde glikoz şurubu olan bir ürüne sertifika verir, sizden hiç beklemezdim" şeklinde mesajlar göndermek müslümanlar adına cidden üzücü bir durumdur. GİMDES hem fıkhi olarak, hem bilimsel olarak, son derece kaliteli bir kadro ile, gecesini gündüzüne katarak bir hizmet ortaya koymuş, ancak instagram müslümanı gördüğü yalana inanıp GİMDES'i suçluyor. Ne kadar üzücü!

İçerik olarak yazılan her bir maddenin tek tek hesabı verilmesi gereken fitne sebebine dönüşmesi, bizim de bu maddelerle ilgili bilgi edinme ve bilgi aktarma işini yapacak kadar çalışana ve zamana sahip olmamamızdan mütevellit şimdilik sahih içerik bilgileri alamadığımız sürece paylaşmama kararı aldık.

Ürün içerikleri konusunda uzmanlarına soru sorabilmek için GİMDES'in soru-cevap platformu olan http://sorular.gimdes.org/ adresine yazabilirsiniz.

GİMDES'in resmi sertifika bilgilendirme sayfası olan http://gimdes.com/ adresinde her bir üreticinin iletişim bilgileri yer alıyor. Buradan kendi ürünleri ve ürün içerikleri hakkında sorular sorabilirsiniz.

Yorumlar
Yorumunu bırak Kapat